We zijn als mens geen geïsoleerd wezen. Alles wat we doen en geleerd hebben, doen en leren we in de context van systemen. Systemisch kijken en werken geeft een ander perspectief.

Doe mee met de 12-daagse leergang familieopstellingen!

brochure leergang systemisch werken 2026

Training

Leergang Familieopstellingen

Al meer dan 25 jaar werk ik met familieopstellingen. Ik blijf verrast en ervaar vreugde, telkens weer hoe in een opstelling zichtbaar wordt wat niet verteld kon worden. Hoe in een opstelling onbewuste patronen die ons dagelijks leven aansturen, gezien en vastgepakt kunnen worden. Wat vastgepakt wordt, kan worden losgelaten. In deze leergang leer en ervaar je wat opstellingen zijn, wat de onderliggende werkingsmechanismen zijn van functionele en disfunctionele  aspecten van een (gezin)systemen en hoe die doorwerken op ons dagelijks leven. Als we onze geschiedenis bewust aankijken, kunnen we ons er anders toe verhouden en ervaren we meer vrijheid.

Het opstellen of ook wel systemisch werk heeft de afgelopen jaren een duidelijke plek verworven in persoonlijke ontwikkeling, therapie en coaching. Ook in organisaties is de vraag steeds groter geworden naar systemische inzichten. 

Opstellingen maken zichtbaar wat met taal en gesprekken niet gezien wordt. Het werkt voorbij het denken, redeneren en komt direct op een dieperliggende laag in ons brein en lijf. De kracht zit in de (ogenschijnlijke) eenvoud. 

Wil jij meer weten en leren over de werking van (familie)systemen, onderzoeken hoe het jouw (professionele) leven beïnvloedt?  Heb je het verlangen om als persoon en professional te groeien?  Deze leergang geeft je die inzichten en helpt je om stappen te zetten naar een meer vrij leven.

Uniek in deze leergang is dat je leert op verschillende niveau’s. Je ervaart direct als representant en vraaginbrenger, maar ook op een hoger abstractieniveau door te begeleiden van een (mini) opstellingen. Dat geeft vaak weer een nieuw verdiepend inzicht.

Voor wie is deze leergang?

Deze leergang is speciaal bedoeld voor mensen die boven gemiddelde belangstelling hebben voor systemisch werk en/of dit willen toepassen in hun dagelijkse werk als trainer, coach, docent en POH’er. Deze leergang is zowel voor particulieren als voor professionals.

In deze leergang zijn de nieuwste inzichten op het gebied van hechting, (ontwikkelings) trauma en herstel geïntegreerd!

Doelstelling van deze leergang

Met deze leergang krijg je inzicht in de werking van het systemisch werk en familieopstellingen. Je onderzoekt en oefent met de meest voorkomende “verstrikkingen”, krijgt theoretische onderbouwing. Je leert trauma-sensitief te werken. Je krijgt inzicht in je eigen familiedynamiek en hoe die in het hier en nu doorwerkt in jouw dagelijks (werk)leven.

  • Deze leergang brengt een diep inzicht in de werking, het functioneren en disfunctioneren van het systeem zoals gezinnen, verenigingen, onderwijs en organisaties.
  • Je krijgt meer inzicht in jezelf en het familiesysteem waar je uit voort komt en hoe de systemische waarden, wetten en normen uit jouw gezin van herkomst doorwerken in het dagelijks leven.
  • Je gaat het gedrag van mensen (en jezelf) zien in een bredere context en dat dat gedrag nooit van één variabele afhankelijk is.
  • Je wordt je meer bewust van je lichaam, zodat je jouw lichaam nog meer kunt gebruiken als kompas.
  • Je kunt met cliënten (of medewerkers) systemische interventies doen.
  • Je bent bekend met de 10 meest voorkomende dynamieken.

Blok 1:

In dit blok leer je werken met een genogram. Ook leer je hoe je systemische gesprekken voert. Je onderzoekt en oefent met de belangrijke aspecten van de innerlijke houding die een opsteller nodig heeft. Je leert diep luisteren en luisteren naar wat er niet verteld wordt. We verdiepen ons in vragen als wie horen er bij een systeem, welke basiswetten gelden voor gezonde systemen. In het eerste blok doen we ook onze eerste opstellingen, waarin we oefenen en leren over fenomenologisch kijken.

Blok 2:

In het tweede blok verdiepen we ons in de achtergrond van het opstellingswerk. Hoe creëer je de juiste condities – een zogenaamd veld- voor een opstelling? We onderzoeken de niveaus waarop je als opsteller werkt en doen een eerste stap in traumasensitiviteit. We ontdekken, oefenen,  begeleiden en werken met de verschillende vaardigheden die je als begeleider nodig hebt.

Blok 3

In dit blok gaan we speciaal in op ordeningsprincipes, in- en uitsluiting, de magische taak, plek, plekbesef en de gevolgen van verstoringen. Je gaat er mee experimenteren en oefenen. Ervaringsleren aan de hand van je eigen systeem en als begeleider maken dat je een diep begrip ontwikkelt over deze thema’s. Ook leer je in dit blok om helende zinnen te gebruiken.

Blok 4

Kinderen passen zich aan aan de omgeving om te overleven. Als we een familieopstelling zien, dan hebben we hier altijd mee te maken. In dit blok verdiepen we ons in de hechtingsmechanismen, overlevingsstrategieën en hoe je binnen opstellingen hier mee werkt. Je onderzoekt je eigen overlevingsmechanismen en stelt ze op om verder te onderzoeken. Belangrijk aspect hierbij is dat we erkennen dat wij als kind niet anders konden dan ons aan te passen. Dit is in essentie de kern van ontwikkelingstrauma. Aan de hand van verschillende dynamieken ga je verder oefenen en experimenteren in het begeleiden van (onderdelen) van opstellingen. Je ontwikkelt jouw eigen leiderschap en stijl ten dienste van je client. Je krijgt inzicht in veel voorkomende disfunktionele dynamieken en hoe je oplossingsrichtingen kunt vinden. Je leert helende en herstellende zinnen.

Blok 5:

We verdiepen ons in verschillende dynamieken en je oefent verder in het begeleiden van (onderdelen van) opstellingen. Je krijgt inzicht in veelvoorkomende disfunctionele dynamieken en leert hoe je oplossingsrichtingen kunt vinden. Je leert nog meer helende en herstellende zinnen. We oefenen met rituelen die in opstellingen gebruikt worden.

Blok 6:

In de eerste dag van dit blok staan we stil en werken we met rouw, verlate rouw en hoe je in opstellingen hiermee kunt werken.  De tweede dag gaan we in op contact en afscheid aan de hand van de contactcirkel. We kijken hoe je deze systemisch inzet . Daarnaast krijgt elke deelenemer tijd en ruimte om een eigen reisverslag te delen met de anderen. Je laat zien welke inzichten je hebt verworven en hoe systemisch werken jou kan ondersteunen.

Het meedoen aan familieopstellingen bij Peter is een life-changer geweest. Ik ben anders naar mijzelf , relaties en anderen gaan kijken. Ik ervaar veel meer rust en heb meer begrip voor mijn partner. Ik kan vooral ook zelf goed aangeven wat ik nodig heb. Carolien

Peter is vrijgevestigd coach, trainer en therapeut en heeft zich de afgelopen twintig jaar gespecialiseerd in een lichaamsgerichte benadering van psychische en lichamelijke klachten.

In 2002 volgde hij zijn eerste opleiding over opstellingen bij het Bert Hellinger Instituut. Later volgde hij verschillende andere opleidingen bij Phoenix en Daan van Kampenhout.

Vanaf 2014 is Peter zich verder gaan specialiseren in lichaamsgerichte traumaverwerking. Deze achtergrond gebruikt hij om op een nog diepere laag te werken in het systemisch werk.

Eén keer in de maand begeleidt Peter een workshopdag familieopstellingen, daarnaast gebruikt hij de familieopstellingen in het werken met clienten.

In het werk en dagelijks leven staat voor Peter voorop dat mensen hun eigen pad en kracht mogen ontdekken en inzetten in de wereld. Dat mensen mogen loskomen van de vele impliciete (opvoed)regels die we meekrijgen en de sociale verwachtingen die meestal een onbewuste onderstroom hebben in alles wat we doen.

Wie zijn eigen onderstroom leert kennen, kan bouwen aan een eigen basis, een  eigen fundament.

 Peter heeft diverse opleidingen gevolgd die gericht zijn op het werken met mensen. In deze opleidingen komt altijd ook het eigen ontwikkelingstraject aan bod, waardoor Peter veel zicht heeft op eigen thema’s , eigen achtergrond en hierin veel heeft doorworsteld. Dit maakt hem een goede trainer/coach.

Naast de trainer is er een assistententeam ter ondersteuning van de deelnemers en de leergang in zijn algemeen. Assistenten hebben zelf de leergang gevolgd en/of  veel ervaring in het systemisch werken.

Eénmaal per maand begeleid ik een dagworkshop familieopstellingen.  Je kunt hieraan meedoen als vraaginbrenger of representant, om mij en mijn stijl te leren kennen.

Online kennismaken

Je kunt (gratis) meedoen aan een online kennismakingsavond. Hierin vertel ik je meer over het systemischwerk en de inhoud van de leergang, ervaar je hoe ik werk en kun je vragen stellen:

Overzicht alle online workshop

Daarnaast is er altijd een mogelijkheid voor een individueel gesprek. Heb je nog vragen of twijfel je of deze leergang passend is voor jou, neem dan contact op met Peter Van Kempen, 06 245 003 75.

Data voor  groep 5

Blok 1: 12 en 13 november 2026
Blok 2: 17 en 18 december 2026
Blok 3: 28 en 29 januari 2027
Blok 4:18 en 19 februari 2027
Blok 5: 1 en 2 april 2027
Blok 6: 20 en 21 mei 2027

We werken elke dag van 10.00 tot 17.00 uur.

De investering

De prijs van deze training is € 3.100,- inclusief materialen en lunches. Als je voor 1 juli 2026 inschrijft, ontvang je een vroegboekkorting van € 200,-. Als je werkgever vanuit de organisatie betaald, is de prijs € 3.700,-. De training is vrij van BTW (CRKBO-registratie).

Voor certificering stellen we de eis dat je tijdens de leergang een ervaring hebt over hoe een opstellingsdag verloopt. Je doet daarom 1 dag mee aan een reguliere opstellingsdag bij mij (als representant € 55,- of vraag inbrenger € 175,-).

Locatie:

Stal de Marshoek

Marshoekersteeg 17A

7722 KP Dalfsen

Overnachting in de buurt van de locatie is in diverse B&B mogelijk (op eigen kosten).

 

 

Doelgroep:

Deze leergang is speciaal bedoeld voor mensen die boven gemiddelde belangstelling hebben voor systemisch werk en/of dit willen toepassen in hun dagelijkse werk als trainer, coach, docent en POH’er. Deze leergang is zowel voor particulieren als voor professionals.

Studiebelasting:

Tussen de blokken besteed je gemiddeld 3 uur aan voorbereiding, onderzoek en leeswerk. Er is geen intervisie bij deze training.

Je ontvangt een reader met onderliggende theorie.

Aanbevolen literatuur en afhankelijk van je belangstelling (toepassingsgebied):

  • Vonken van verlangen, Wibbe Veenbaas
  • Systemisch coachen van Jan Jacob Stam
  • Narm van Larry Heller
  • De tijger ontwaakt van Peter Levine
  • Mijn leven, mijn werk, Bert Hellingen
  • Polyvagaal theorie in therapie, Den Dana

Instroomeis: 

Je hebt minimaal één dag familieopstellingen bijgewoond als representant en of als vraag-inbrenger bij een opsteller naar eigen keuze.

Het niveau van deze training:

Denk- en werkniveau HBO.

Certificering:

Voor een certificaat van deelname heb je deelgenomen aan alle trainingsdagen en tijdens de training minimaal 1 dag bijgewoond bij een losse workshopdag familieopstellingen die door de trainer wordt georganiseerd (als representant of vraaginbrenger).

Daarnaast lever je één boekverslag in  van een boek naar keuze, gerelateerd aan de inhoud van de training.

Als je een dag mist, maar wel in aanmerking wilt komen voor certificaat van deelname dan luister je de theorie terug (theorie op de dagen wordt opgenomen) en (in overleg met de trainer) voer je aanvullende opdracht(en) uit en neem je een aanvullende supervisie sessie (betaald).

Dagtraining

Donderdagen en vrijdagen: 12 en 13 november 2026, 17 en 18 december 2026, 28 en 29 januari 2027, 18 en 19 februari 2027, 1 en 2 april 2027, 20 en 21 mei 2027i
Dagen zijn van 10.00 uur tot 17.00 uur.